Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak zyskiwać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na ostatnich pytaniach można zarobić i gdy więc w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo prosto. Właśnie w Polsce mamy kontakt do instrumentów gospodarczych oraz narzędzi, dzięki którym każdy spośród nas może w zaciszu domowego fotela mieć ze zmian wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wymagają mieć ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez którego nie może być żadna gospodarka. To drink spośród najbardziej wskazanych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat ewoluują także z przodem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co wysoce, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o niemal 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W nowej połówce tegoż roku wystąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara więc przecież tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w głowę.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Jednym spośród nich istnieje Brent, wydobywana na podstawach na Morzu Północnym, a inna to West Texas Intermediate, wydobywana na Krótkim Wschodzie, jednak w wysokiej wartości rafinowana w Stanach Zjednoczonych – dlatego bardziej atrakcyjna. Ta druga jest zazwyczaj o około 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelkie rodzaje ropy prezentowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które możemy kupić oraz dostarczać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeśli natomiast dołączymy do sądu, że planuje się na placu korekta więc możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o wartości np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią wtedy wówczas transakcje dostępne dla dużego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o wartości 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty przedsiębiorca musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje wartości sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile muszę być pieniędzy?
Aby mieć z określonych transakcji należy zacząć rachunek w domu maklerskim, jaki sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupie Europejskiej mamy wielki asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą funkcjonować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestii związane z zaprojektowaniem oraz realizowaniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie ruszając się z budynku czy swojego biura.

Konta na kontrakty CFD mogą żyć wygrywane w pozostałych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli brać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a dodatkowo tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na pewnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z wolnego miejsca na ziemi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą były. Wciąż żyje na nią popyt, w ilość jak rozciągają się światowe parki samochodowe. Dziś w Stanach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, oraz w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także dbać o dynamicznie przedstawiających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest obecnie niemalże wyczerpany. Nie pomoc wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny broniły się na określonym poziomie pomocne byłoby „pojawianie się” co kilka lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze znajomymi złożami.

„Ceny ropy będą nadal rosnąć, gdyż firmy naftowe za kilkoro inwestowały w pracę oraz infrastrukturę, żeby potrafiły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to zaś prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę obecnie w nowej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dostaną w procesie paru lat 200$.

Istnieje zarówno nowa część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w końcu od ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy więc oczekiwać i kontroli i mocnych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że nadchodzi czas odwrócenia mogą zastosować kontrakty CFD do spekulacji na spadki.

Ropa naftowa toż bardzo prosty towar oraz jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym metodom oraz wzrostowi rynków walutowych możemy również dziś w Polsce zawierać transakcje na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród obecnego kosztować.

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *