Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów naraz natomiast w pośpiechu, by pieniądze szybko doszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią toż stanowić niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego zachowania także że świadczyć za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to najmniej szkodliwe pomyłki, jakie możemy zrobić. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i oczywiście zostanie wysłany do właściwej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy montuje się nowe konto i wybiera zasilić je artykułem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za niebotyczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W tym sukcesie problem zatrzymuje się dużo bardziej duży. Bank nie płaci za pomyłki klientów w współczesnej roli także może nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym fakcie można tylko umówić się z kontrahentem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie jaśniejsza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesie za długich przelewów z datą przyszłą ważna w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna odpowiedź była grubsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najmocniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki czy za duży ciąg cyfr, okienko z listem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest zrobiony i ktoś z banku umówi się z jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacji cyfr lub niewłaściwe ich wejście to już zdecydowanie inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w układzie paru dni roboczych (czas oczekiwania może kłócić się w zależności od regulaminu, w niektórych bankach trwa ledwie dzień, w następnych nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest skuteczny, to pieniądze dotrą na inni rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co sprawiać?

Popełniliśmy brak w punkcie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy stworzyć:

anulowanie samodzielne z okresu bankowości internetowej – widoczne w mało bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie ciągle jest możliwa (szukaj wiedzy w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, i gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank może nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeśli w przepisie jest zapis, że instytucja nie anuluje zleceń z datą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest ostatnie jednak regułą (znów zależy jedynie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Bierze się te duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), można ją odkręcić. Natomiast jeśli pieniądze poszły obecnie na inne konto, z stanu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze i ewentualnie zatem w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy dobra do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest ostatnie jednak tylko silna wola, nie obowiązek. Na mocy zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma cel wykonać zadanie dobre z stałym życiem i zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na mocy zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, jest odpowiedzialny do dania pomoce w przyrodzie, i skoro to niemożliwe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to cel zwrotu pieniędzy (w końcu istniałoby ostatnie bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, jaka chce odzyskać swój majątek. Tak nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje natomiast częścią oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wiele kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może uzyskać opłatę. Dodatkowa procedura jest wdrażana tylko z winy osoby, która błędnie wpisała informacje i wymaga zaangażowania pracowników firmie. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Tak są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank rozpocznie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam też dobrze. W zależności od firm prawdopodobnie istnieć wtedy ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *