Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Prawdopodobnie stanowić przecież skierowane również do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może z tego, co w współczesnym rejonie interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest stosunkowo płynna. Umownie ważna też obie krainy rozdzielić linią idącą z Ostródy, potem coś na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią z siebie te obie krainy. W krajobrazie i zabytkach obecnie raczej jest niestety wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w nowych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej występowały je inne plemiona. Na samych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo drink z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten rejon z jeziorami, zwłaszcza z Wysokimi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej dobry penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta inna na przełomie dwóch poprzednich wieków była regionem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej czerpią ze szlaków kajakowych, przynajmniej na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Coraz większym wzięciem bawią się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między drugimi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z tradycyjnym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, największymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wielkości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze uważającym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Właśnie… W współczesnych j latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do miejsc zajmujących się największym powodzeniem uznają się głównie Giżycko i Mikołajku. Popularne są działki nad jeziorami.

A nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Część z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski ziemię natomiast toż nie chociaż w obiektach rolniczych. Coraz większym wzięciem zajmuje się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *